1 (1)

1867'den Beri Zeytinyağı Üretiyoruz.

Masmana Zeytinyağları, bir aile şirketidir. Marka adımızı, Kilis yöresinde eskiden “sabun ve zeytinyağı imal edilen yer” anlamına gelen Masmana’dan almaktayız. Çocukluğumuzda, babamızla zeytin sıktırmak için gittiğimiz bu mekanlardan gelen zeytin kokusunu unutmak mümkün mü?  Kilis’te yörük aile kökenleri olan dördüncü nesil çiftçileriz. Kendi zeytinyağlarımızı, Kilis’teki bahçelerimizde üretiyoruz. % 100 organik ve natürel sızma zeytinyağları üzerine çalışıyoruz.

Misyonumuz Kilis’in önde gelen zeytinyağı üreticisi olmak, taze, sağlıklı ve sofralarınızın lezzetlerini artıran kaliteli  organik ve natürel sızma zeytinyağı üretmek ve bunun için özenle çalışmaktır. 

Zeytinyağı hikayemiz,  dört kuşak öncesinde başlıyor. Kilis’te bulunan 4.000 yıllık zeytin çekirdeklerine bakılırsa, bu hikayenin daha öncesine uzandığını söylemek yanlış olmaz sanırım. Kilis’in iki 

önemli geçim kaynağı zeytincilik ve bağcılık. Bundan dolayıda, Kilis’te yetişen herkesin yolu kesişmiştir zeytinle. 

2

Bizim zeytinle yollarımızın kesişmesi de ilk çocukluğumuza dayanır. Büyük dedelerimiz  Hüseyin (1867 -1931) ve Ahmet (1886-1929) Kilis’in en önemli geçim kaynakları olan bağcılık ve zeytincilik üzerine önemli birer yetiştiriciler. Onlardan bayrağı devralan dedelerimiz Ali  (1910 – 1992) ve Ahmet (1913-1981) aynı hassasiyetle üretime devam ediyorlar.

Zaman içerisinde Kilis’te bağcılık ön plana çıksa da dedelerimiz zeytincilikten asla vazgeçmiyorlar. Babalarımız, Neşet (1940- 2020) ve Duran’da (1938-2019), dedelerimiz gibi önceliği hep zeytine verdiler ve zeytinciliğin gelişmesi için gece gündüz çalıştılar. Bize böyle değerli bir miras bıraktıkları için hepsine minnettarız.

Masmana Hakkında3
Kilis Oylum Höyük
Türkiye-Suriye sınırında bulunan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük höyükleri arasında yer aldığı belirtilen Oylum Höyük'te yürütülen kazı çalışmalarında 4 bin yıl öncesine ait zeytin çekirdekleri, zeytinyağı üretiminde kullanıldığı düşünülen bazalt öğütme taşları ile havanlar ve havanelleri bulundu.
 ( Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü  - Anadolu Ajansı )
4.000 Yıllık Zeytin Çekirdekleri

Gölgesinde büyüdüğümüz bu kutsal ağacın, 4 mevsime direnen yeşil yapraklarının altında, herkesin birbirinden ayrı hikayeleri vardır. İşte Masmana hikayesi de bunlardan biridir. Dedelerimiz tarafından yazılmaya başlanan bu hikayeye katkı yapmak için çıktık yola. Bizden sonra gelenler devam edecektir yarım kalanı tamamlamaya. Kahramanları değişse de hikayelerin, zeytin ağacıdır hep baki kalan.

a1
Zeytin Hasadından Bir Görünüm
a2
5. Kuşak Zeytin Fidanı Dikerken

Zeytin üretimi yapan ailelerin fertleri olarak; zeytinyağının günlük hayatta beslenmeden, sağlığa ve hatta çocuk bakımına kadar kullanıldığı bir coğrafyada, zeytin bahçelerinin içinde büyümek, bu kutsal ağaca olan sevgimizin temellerini oluşturur.  

Sevgimizle büyütmeye çalıştığımız zeytin ağaçlarımızın gölgesinde, Masmana olarak bizler de  yaşamda küçük izler bırakmak için çalışmaya devam ediyoruz.4 kuşaktan beri sağlık, huzur ve geçim kaynağımız olan,  kendisi yaşlı ama insanda yaşlanmayı geciktiren bu ağaca ve onu bize  armağan Allah’a şükürler olsun. 

Scroll to Top