Erken Hasat Yüksek Polifenol
Resim1
1
3

Zeytinyağının polifenollerini bu kadar özel kılan nedir?

Polifenollerin zeytinyağı için önemi çok fazladır, çünkü zeytinyağı polifenol içeren tek bitkisel yağdır.Zeytinyağının antioksidan içeriği tamamen polifenollerle ilgilidir. Polifenollerin zeytinyağı içerisinde zarar görmeden, sağlıklı bir şekilde muhafaza edilebilmeleri için,zeytinyağının düşük ısıda üretilmesi zorunludur. Üretim sırasında 27° derecenin aşılması, asit ve peroksitlerin çoğalmasına ve antioksidanların yani polifenollerin kaybolmasına neden olur.

Zeytinyağının en bilinen polifenolü ‘oleuropein’dir. Bu madde meyvede, yaprakta ve dallarda bulunur. Zeytin ağacına ölümsüzlük veren ana moleküldür. Virüsleri, bakterileri vemantarları yok edebilme yeteneğindedir. Ancak en çarpıcı etkisi kanserli hücreleri birkaç milisaniye içinde tanıyarak hücre duvarını parçalamasıdır.

 Bu esnada sağlıklı hücrelere hiçbir zarar vermeyen akıllı bir moleküldür.

Son yıllarda adlarını sıkça duyduğumuz mikro kahramanlar, yani polifenoller, aslında fenollerin tespit edilen sağlık etkileri çok genel çerçeveden bakıldığında şöyle:
* Vücuttaki hücrelerin serbest radikal hasarına karşı korunmasına yardımcı olur ve böylece yaşlanma etkilerini geciktirir.
* Kanser hücreleri ile mücadele ve anjiyojenezin inhibe edilmesini (tümörü besleyen kan damarlarının gelişimi) engeller.
* Cildi ultraviyole radyasyona karşı korur.
* Beyin sağlığının teşvik edilmesi ve demansa karşı korunma sağlar.
* Enflamasyonu azaltır.
* Kan şekeri düzenlenmesini destekler.
* Kardiyovasküler sistemin korunmasına yardımcı olur.
* Kan basıncının düzenli olmasını sağlar.
* Polifenollerce zengin diyet kilo vermeye yardımcı olur, kontrolsüz kilo alışını engeller.
* Ağrı ve acı giderir.
* Zeytinyağı polifenoller sayesinde antiseptik özellik gösterir.
* Antioksidan aktivitelerine bağlı olarak kemik metabolizması üzerinde olumlu etki yapar ve potansiyel osteoporoz gelişim riskini azaltır.
* Olumsuz yaşam koşulları, trafik, şehir hayatı gibi etkenlere bağlı olarak vücudun oksijeni kullanarak enerjiye çevirmesi sırasında açığa çıkan serbest

 radikallerin oluşturduğu etki diye nitelenen (obezite, kanser gibi hastalıkları da tetikleyen) oksidatif stresi minimize eder.
* Kolesterol dengesini düzenler.bağlanmıştır.

Zeytinyağında Polifenöl Ölçümü Nasıl Yapılır?

  • Polifenol analizi 2005 yılından bu yana Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından belirlenen standatrlar çerçevesinde yapılmaktadır. Uluslararası Zeytinyağı Konseyi'ne kaydolan ülkeler, biyo-fenolleri ölçmek için öncelikle HPLC ekipmanını ve COI metodolojisini kullanır.
  • Ölçü Birimi: miligram / kilogram yağ (1 mg = 1 / 1.000 gram).

Yüksek Polifenol Zeytinyağı için önerilen günlük alım miktarı nedir ?

Scroll to Top