Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağının özelliklerini bilmek, onu nasıl seçeceğinizi ve onu tam olarak takdir etmeyi öğrenmek anlamına gelir.

ORIGIN / KÖK – MENŞEİ

Tek başına kök kalite garantisi değildir, çünkü yağ iyi yapıldığında iyidir ve tüm ürünler gibi zeytinlerin nerede yetiştirildiğine bakılmaksızın, nitelikleri ve kusurları olabilir.

Bununla birlikte, çeşitlerin dikkatli seçimi ve bazılarının tipik iklimi ve bazı bölgeler Akdeniz'deki belirli alanlarda, ince yağların üretimini kolaylaştırır.

temel1
temel2

SÜREÇLERİN ÖNEMİ

Veraison adı verilen olgunlaşma aşamasında, zeytinler birkaç kez renk değiştirir: yeşilden sarıya, kırmızımsıya, mora, kahverengiye, siyaha. Her çeşidin optimal bir olgunlaşma derecesi vardır; Bu aşamada ekstraksiyon yağın duyusal özelliklerini en iyi şekilde arttırır ve en iyi koku ve aromaya ulaşır.

Yıldan yıla zeytinyağı, özelliklerini etkileyebilecek bir dizi faktörün sonucudur.Bir örnek, mevsim boyunca ağaçların maruz kalabileceği yağmur miktarı,ürünün acılığında önemli değişikliklere neden olabilir.Bu bağlamda, “ilk soğuk presleme” veya “soğuk ekstraksiyon” gibi terimlerin duyulması nadir değildir - tüketicilerin belirli bir kalite anlamıyla ilişkilendirdiği terimlerdir.

Aslında, “ilk soğuk presleme”, yağın ilk preslemeden geldiği geleneksel bir “basınç” ekstraksiyon sistemi tarafından elde edilen yağları ifade eder. Zeytin artık iki ekstraksiyona girmediği için aslında kullanılmıyor. Dahası, geleneksel bir basınç ekstraksiyon sistemi bugün en iyi vasat yağ verir: en iyi kalitede yağlar modern santrifüj sistemlerinden elde edilir.

 

Her durumda, “soğuk ekstraksiyon” sadece işlem sırasında sıcaklığın 27ºC'nin üzerine çıkmamasını garanti eder. Bu kesinlikle kaliteli bir ürün elde etmek için yeterli değildir, çünkü arızalı zeytinlerin preslenmesi hala düşük kaliteli bir yağ verecektir.

Sökülecek bir başka yanlış kanı, zeytinyağı bulanıklığının kalitenin bir göstergesi olduğudur. Yağ, önemli miktarda bitkisel su ve zeytin posası parçaları içerdiğinden bulutlu görünebilir. Su ve zeytin parçalarının varlığı, yağın organoleptik(insanların duyu organlarını uyaran özellikler) ve beslenme özelliklerinin daha hızlı bozulmasına neden olur. Sızma yağların filtreleme işlemi, ürünün tüm faydalı özelliklerini geliştirir ve bozulmadan tutar, böylece daha iyi ve daha uzun süre korunabilir.

temel3
temel4

YEDİ ALTIN ​​KURAL

Bunlar, mükemmel bir yağ elde etmek için izlediğimiz yedi altın kuraldır .

  1. Sadece iyi ağaçlanmış, parazitsiz zeytinliklerde genç ağaçlardan sağlıklı zeytinler kullanıyoruz.
  2. Zeytin yetiştiriciliğine doğal olarak uygun bölgelerde elverişli bir iklimde olgunlaşmış zeytinleri seçiyoruz.
  3. Zeytinleri manuel olarak veya mekanik olarak, ağacın altına yerleştirilmiş ağlarda doğrudan ağaçtan alırız; toprağa düşen zeytinleri asla toplamıyoruz.
  4. Sadece en iyi olgunlaşma aşamasında elde edilen zeytinleri, kokuları en iyi olduğunda kullanırız ve olgunlaşmış zeytinleri atarız.
  5. Plastik veya kumaş poşetler kalıp büyümesini teşvik ettiği için zeytini iyi havalandırmalı kasalar içinde taşıyoruz.
  6. Kırma en geç hasattan itibaren 24 saat içindeyapılır .
  7. Hijyen standartlarına uygun, modern yağ çıkarma sistemleri kullanıyoruz.
Scroll to Top