MUTFAKTA ZEYTİNYAĞI KULLANIMI

Yağı gıda ile eşleştirebilmek, herkesin öğrenebileceği özel kurallara sahip bir sanattır.Kaliteli bir yağı tanımayı öğrendikten sonra, yağ lezzetlerini bulaşıklarınızla eşleştirmenin keyfini çıkarabilir, mutfakta yeni ve kokulu kombinasyonlar oluşturabilirsiniz.

SOS OLARAK EKSTRA-VİRGİN ZEYTİNYAĞI

Dolgun lezzeti nedeniyle, salatalar,et, balık, baklagiller, çorbalar ve makarnalar için sızma zeytinyağı ve sadece ekmek dilimleri için önerilir. Zeytinlerin harmanına ve hasat zamanına bağlı olarak, sızma yağlar daha keskin veya daha hassas olabilir.Her biri çeşitli yemeklere ve her şeyden önce herkesin zevkine uygundur.

ZEYTİNYAĞI İLE KIZARTMA

Stabilitesi ve düşük asitliği sayesinde zeytinyağı, yüksek kızartma sıcaklıklarına yanmadan ve dolayısıyla zararlı bileşikler üretmeden dayanır. Kızartma için en iyi yağlardan biri olarak kabul edilir, çünkü sadece kritik sıcaklığı * kızartma için normal sıcaklıktan çok daha yüksek olduğu için değil, aynı zamanda gıdanın hassas tadını bozmayan ve “kuru” veren organoleptik özellikleri nedeniyle ”Ve daha az yağlı nihai ürün.

EKSTRA-VİRGİN ZEYTİNYAĞI İLE KIZARTMA

Sızma zeytinyağının duman noktası 190ºC civarındadır, bu nedenle çok hızlı sigara içmeye eğilimlidir. Sızma yağ, asitliği nedeniyle kızartma işleminde erken sigara içme eğilimindedir, ancak yine de kızartma için yeterince kararlı bir yağdır. Bununla birlikte, bitkisel yağlar sigara içerken, kararsızlıklarından ve zararlı maddelerin salınmasından kaynaklanmaktadır.

Scroll to Top