Neden Biz?

saflık

Saflık

Masmana zeytinyağlarımız, % 100 saf, doğal ve organiktir. Asla herhangi bir koruyucu madde, katkı maddesi, kimyasal madde, böcek ilacı, içermemektedir.

 

Zeytin varsa hayat var!

Zeytin ile İç İçe Bir Hayat

4 kuşaktır zeytin üretimi yapan ailelerin fertleri olarak zeytinyağının günlük hayatta beslenmeden, sağlığa ve hatta çocuk bakımına kadar kullanıldığı bir coğrafyada büyümek, bu kutsal ağaca olan sevgimizin temellerini oluşturur.

paketleme

Paketleme

Mümkün olan en taze, en yüksek kalitedeki zeytinyağlarımızı,koyu renkli renkli şişelerde saklayarak,zararlı ışığın yağınıza zarar vermesini önlemiş oluruz.Şişeler, açıldığında yağınıza zararlı oksijen girişini en aza indirmek için özel bir dökme musluğu kullanılmaktadır.

Düşük Asit

Düşük Asit Seviyesi

Düşük asit seviyesine sahip olmak, iyi bir zeytinyağının birincil sahip olması gereken özelliklerindendir.Natürel sızma zeytinyağları için asit seviyesi en fazla ”% 0.8 olabilir. Zeytinyağlarımızın hepsi'nin asit seviyesi % 0.4 - % 0.8 arasındadır.

iç içe hayat

Yetiştiği Bölge

Kilis Oylum Höyük'te yapılan kazılarda, 4 bin yıllık zeytin çekirdekleri ile zeytinyağı üretiminde kullanıldığı düşünülen bazalt öğütme taşları bulundu.  Bu bulgılardan yola çıkarak, Kilis yöresinin 4.000 yıl öncede önemli bir üretim merkezi olduğunu söyleyebiliriz.

çeşit

Çeşit

Kilis Yağlık zeytin çeşidi, zeytinin anavatanı olarak kabul edilen Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaygın olarak yetiştirilen bir çeşittir. Meyveleri yüksek oranda yağ içerir. Meyveleri çok küçük, çekirdekleri meyveye oranla iridir. Meyveleri % 31,8 oranında yağ içerir.Yağ kalitesi oldukça yüksektir.

tazelik

Tazelik

Masmana zeytinyağları ağaçtan toplanan taze ve seçilmiş zeytinlerden elde edilir. Toprağa düşmüş, zeytinler, asla ağaçtan toplananların içerisine karıştırılmaz. Taze ve ağaçtan toplanan zeytinlerden elde  zeytinyağlarımız sezonunda taze olarak sofralarınıza ulaştırılır.

sertifika

Sertifika

Zeytin ağaçlarımız, doğal yöntemlerle herhangi bir kimyasal tarım ilacı ve gübresi kullanılmadan yetiştirilir.Uluslararası sertifikasyon kuruluşu Ecocert IMO Denetim ve Belgelendirme Ltd. Şti (TR-OT-003) ve TC Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmıştır ve periyodik olarak denetlenmektedir.

Soğuk Sıkım

Soğuk Sıkım

Soğuk sıkım tekniği, zeytinin içeriğinde yer alan faydalı vitamin ve minerallerin en az kayıpla yağa dönüştürülmesini sağlayan yöntemin adıdır. Soğuk sıkım tekniği ile çıkarılan yağ, zeytinlerin 20-24 santigrat derecenin altında, “işlenmesiyle elde edilir.

Scroll to Top