YAĞ SÖZLÜĞÜ

DUYU ANALİZİ
Yağın organoleptik özelliklerinin, özellikle görme, koku ve tat gibi duyular yoluyla genel olarak değerlendirilmesi.

 

İNFÜZYON YAĞ

Sızma zeytinyağı, özel bir lezzet notunu arttırmak için otlar ve baharatlar ile aşılanır. Ürünlerimizde sızma zeytinyağımızı tipik Akdeniz lezzetleri ile aşılarız.

HARMAN

Lezzet ve aroma da dengelenmiş nihai bir ürün elde etmek için ustaca yüksek kaliteli sızma yağların karıştırılmasıyla elde edilen çeşitli zeytin çeşitlerinden yağların bir karışımı.

SIZMA YAĞ

Zeytinden, yalnızca mekanik veya fiziksel işlemlerle, yağı etkilemeyen ve yıkama, boşaltma, santrifüjleme ve filtrasyon dışında herhangi bir işleme tabi tutulmamış koşullarda elde edilen yağlar. Sızma zeytinyağı maksimum% 0.8  asitlik derecesine sahiptir.

RAFİNE YAĞ

Asitliği azaltmak ve oksitlenmiş maddeleri ve organoleptik kusurları ortadan kaldırmak için endüstriyel bir arıtma işlemine tabi tutulan yüksek asitli veya ciddi organoleptik kusurlara sahip yağlardan elde edilen yağdır.Rafine yağ  pratik olarak kokusuzdur ve polifenoller gibi faydalı maddelerden yoksundur.

33

KÜLTİVAR

Elde edilen yağa özel lezzet niteliklerini veren eşsiz organoleptik özelliklere sahip bir zeytin çeşididir.

LAMPANTE YAĞ
100 g başına% 2'nin üzerinde serbest asitli zeytinyağı, endüstriyel bir arıtma veya düzeltme işlemine tabi olana kadar insan tüketimi için uygun değildir.

 

ZEYTİN YAĞI
Rafine ve sızma veya sızma zeytinyağları, maksimum% 1 asitlik derecesine sahip olmalıdır. Özellikleri nedeniyle kızartma için bitkisel yağlara iyi bir besin alternatifi olarak önerilir.

 

ÇIKARMA

Bu, zeytinyağının zeytinlerden çıkarılması işlemidir. Sızma zeytinyağları için bu sadece yağı etkilemeyen koşullarda mekanik işlemlerle gerçekleştirilir.

Naturel

SOĞUK SIKIM

Soğuk sıkım tekniği, zeytinin içeriğinde yer alan faydalı vitamin ve minerallerin en az kayıpla yağa dönüştürülmesini sağlayan yöntemin adıdır. Soğuk sıkım tekniği ile çıkarılan yağ, zeytinlerin 20-24 santigrat derecenin altında, “işlenmesiyle elde edilir.

PRİNA YAĞ

Prinadan ekstrakte edilen yağın bir çözücüden harmanlanması, daha sonra rafine edilmesi ve az bir miktarda saf yağlarla karıştırılması.

EZME

Preslemeden sonraki aşama, yağ-su emülsiyonunu kırmak için elde edilen macunun karıştırılmasını içerir.

 

LAMPANTE YAĞ

100 g başına% 2'nin üzerinde serbest asitli zeytinyağı, endüstriyel bir arıtma veya düzeltme işlemine tabi olana kadar insan tüketimi için uygun değildir.

DUYU SÖZLÜĞÜ

5-2

Acı


Tam gövdeli


Çimenli


Meyveli


Keskin


 

Yeşil zeytinlerden elde edilen yağların tipik, yoğun tadı


Yüksek kaliteli bir yağın tipik dokunma yoğunluğu hissi


Meyveli yağlarda, taze kesilmiş otların kokusunu anımsatan bir tat.


Sağlıklı, taze bir zeytinin tipik tadı


Baharatlı tat, özellikle antioksidanlar açısından zengin yağlarda yoğun.


 

Scroll to Top